Conform Buletin.de: Cei 150 de tineri muzicieni, selectați pentru prima etapă a Concursului Internațional George Enescu 2026, vor veni la București între 29 august și 19 septembrie anul viitor. Competiția, dedicată interpretării la vioară, violoncel și pian, se apropie de ediția aniversară, iar preselecția a stabilit deja un record de participare, cu 645 de candidați din 55 de țări.
Un nou record și tinere talente
Etapa I a Concursului Internațional George Enescu 2026 a propulsat 150 de tineri artiști de pe scenele internaționale către capitala României. Juriile internaționale au evaluat candidaturile și înregistrările video, stabilind lista concurenților pentru secțiunile de vioară, violoncel și pian. Un număr de 50 de muzicieni au fost selectați pentru fiecare dintre cele trei secțiuni instrumentale, provenind din peste 20 de țări, demonstrând deschiderea globală a competiției.
Printre aceștia se numără și tineri cu vârste foarte fragede, subliniați de organizatori pentru excepționalul lor talent. Cel mai tânăr concurent calificat este violonistul american Jayden King, în vârstă de 12 ani. La violoncel, Coreea de Sud este reprezentată de Seojin Jung, în vârstă de 14 ani, iar la pian, România are la start pe Inya Maria Cutova, de 17 ani. Acești muzicieni demonstrează capacitatea Concursului Enescu de a atrage talente remarcabile chiar de la începutul carierelor lor.
Diversitate geografică și academică
Concursul Enescu, aflat la cea de-a XX-a ediție aniversară, continuă să fie o platformă de afirmare pentru tinerii artiști ai muzicii clasice. Selecția din 2026 reflectă o notabilă prezență din Asia și America de Nord. Astfel, Coreea de Sud a trimis 39 de concurenți, China 29, iar Statele Unite ale Americii 19 tineri muzicieni. Japonia numără 11 participanți calificați, Germania 8, iar țări precum România, Italia și Rusia sunt reprezentate de câte 5 concurenți.
Este notabil faptul că mulți dintre concurenții proveniți din Asia își continuă studiile în centre academice și universități muzicale din Europa și America de Nord, instituții recunoscute la nivel mondial pentru nivelul lor academic. Această mobilitate a tinerilor muzicieni subliniază latura globalizată a formării artistice contemporane.
România va fi prezentă în prima etapă cu cinci concurenți. În secțiunea de pian au fost selectați Inya Maria Cutova și Alexandru-Ștefan Plăcintă. La vioară, țara noastră este reprezentată de Iohan Coman și Sofia Smărăndescu. Corneliu Zirbo a reușit să se califice la secțiunea de violoncel. Prezența lor continuă tradiția participării românești la Concursul Enescu, competiție ce a lansat numeroși artiști pe marile scene internaționale.
Etapa I a secțiunilor instrumentale se va desfășura la Universitatea Națională de Muzică din București. Accesul publicului este liber. Programul este următorul: 29-31 august pentru Secțiunea Violoncel, 4-6 septembrie pentru Secțiunea Vioară și 10-12 septembrie pentru Secțiunea Pian.
Sursa: Buletin.de



