Conform Stiripesurse.ro: Sociologul Gelu Duminică a comentat rezultatul votului din Parlament pentru învestirea guvernuluiliberalului Adrian Veștea, un eșec care a lăsat în aer speranțele de formare a unui nou executiv. Potrivit sociologului, situația reflectă o ironie a sorții, subliniind că „trădătorii” au ajuns să fie „trădați”.
Reacția sociologului la compromisul politic eșuat
Gelu Duminică a postat pe rețelele de socializare o concluzie tranșantă asupra evenimentelor: „Concluzia serii: „Cine sapă groapa altuia cade singur în ea””. El a evidențiat, într-o manieră emfatică, „culmea ironiei”, referindu-se la modul în care cei percepuți ca trădători în contextul politic au fost, la rândul lor, abandonați.
Într-o analiză anterioară, Gelu Duminică a punctat și asupra imaginii publice a Președintelui Klaus Iohannis, afirmând că acesta „și-a făcut imaginea publică țăndări”. Sociologul a considerat gestul acestuia „jenant”, lăsând deschisă întrebarea privind motivația exactă din spatele acțiunilor sale.
Contextul politic al eșecului de învestire
Liberalul Adrian Veștea fusese desemnat de către Președintele Klaus Iohannis să formeze noul Cabinet, într-un demers care nu a inclus consultarea sau informarea prealabilă a conducerii PNL. Mai mulți membri ai Partidului Național Liberal au decis să sprijine propunerea, unii dintre ei fiind chiar vehiculați pentru a ocupa portofolii ministeriale.
Acest joc politic a stârnit reacții vehemente în interiorul PNL, unde unii membri au vorbit despre trădare. În încercarea de a obține numărul necesar de voturi pentru învestirea guvernului, premierul desemnat Adrian Veștea a avut o întâlnire cu liderul AUR, George Simion. Cu toate acestea, partidul AUR nu și-a exprimat sprijinul, votând împotriva formării guvernului.
Sursa: Stiripesurse.ro



