Conform Gândul: România, într-o nouă perioadă de nesiguranță politică, după respingerea Guvernului Veștea
Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat, luni seară, că România intră într-o nouă perioadă de „nesiguranță și neliniște” după ce Parlamentul i-a respins Cabinetul. Veștea a susținut că și-a făcut datoria ca desemnat și a încercat să obțină sprijin prin dialog cu toate partidele dispuse să discute, asumându-și mandatul într-un moment dificil, când România nu își permite întârzieri.
„După cum am spus-o încă din prima zi, când am fost nominalizat pentru a forma Guvernul, am tratat acest aspect cu responsabilitate. Știu că sunt 47 de zile din momentul în care a picat Guvernul. Sunt proiecte importante care nu așteaptă întârziere”, a afirmat acesta.
Mize importante ratate din cauza instabilității
Adrian Veștea a invocat termenele critice pe care România le are de respectat, subliniind importanța Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR) și a obiectivelor de politică externă. Acesta a menționat că PNRR-ul are doar 70 de zile pentru a fi negociat și închis, cu un număr considerabil de jaloane.
„De asemenea, accederea în OCDE este o prioritate pentru România. De asemenea, operaționalizarea proiectului SAFE reprezintă unul dintre lucrurile importante care trebuie să contribuie la securitatea României, iar ceea ce cred că este foarte important este stabilitatea și încrederea românilor”, a spus Veștea.
Șeful Consiliului Județean Brașov a mai afirmat că a acceptat nominalizarea dintr-un sentiment al datoriei, deși ocupa deja o funcție obținută prin vot direct. El și-a exprimat regretul pentru faptul că mandatul său nu s-a putut materializa.
„Am venit în acest proiect cu bune intenții, dintr-o funcție aleasă, pe care mi-am câștigat-o în urma unui vot uninominal. Am considerat că este necesar să răspund la această provocare. Îmi pare rău că nu s-a putut materializa”, a declarat premierul desemnat.
Veștea consideră că respingerea Cabinetului prelungește criza politică. „În perioada următoare va fi tot o perioadă de nesiguranță, o perioadă de neliniște pentru români, iar ceea ce cred că este foarte necesar este ca România să ajungă într-o direcție de stabilitate”, a afirmat el.
Dialogul cu AUR și abordarea partidelor
Întrebat despre negocierile purtate inclusiv cu AUR, Adrian Veștea a precizat că a considerat firesc să discute cu toate formațiunile dispuse la dialog. El a subliniat că nu a făcut promisiuni specifice în schimbul unui eventual sprijin parlamentar, ci doar și-a exprimat disponibilitatea pentru discuții continue și preluarea ideilor bune.
„Am considerat că este necesar și responsabil, din partea mea, atâta vreme cât eram nevoit să trec acest Guvern, să stau de vorbă cu toate formațiunile politice și să le ascult punctele”, a declarat el. Premierul desemnat a precizat că nu a făcut promisiuni în schimbul unui eventual sprijin parlamentar.
„Nu le-am promis altceva decât că voi sta permanent la discuții, voi prelua ideile bune, vom încerca să identificăm soluții cât mai bune pentru economia României, fiindcă principala problemă pe care au ridicat-o erau temele economice”, a spus Veștea.
Referitor la criticile potrivit cărora nu ar fi discutat cu toate partidele parlamentare, Veștea a explicat că a răspuns doar invitațiilor primite. „Eu am vorbit cu partidele parlamentare care mi-au solicitat acest lucru”, a spus el. Când i s-a reproșat că nu a mers și la USR, premierul desemnat a precizat: „La USR nu am avut niciodată o invitație și nu am avut de ce să răspund”.
Adrian Veștea a reiterat că, indiferent de rezultat, își îndeplinește obligația politică și morală. „Eu știu că mi-am făcut datoria. Am avut o săptămână în care am încercat să creionez un program de guvernare, să am alături de mine un Guvern responsabil care să poată să răspundă necesităților”, a afirmat el. Întrebat dacă reprezentanții AUR i-au dat impresia că vor vota Cabinetul, Adrian Veștea a evitat să speculeze asupra intențiilor formațiunii, menționând că „Nu a fost o decizie fermă, este decizia fiecărui partid politic”. „Consider că am conștiința împăcată, mi-am făcut datoria”, a completat Adrian Veștea.
Sursa: Gândul



