Conform România TV: Răspunsul USR la blocajul politic: Propunere pentru Guvernare și Critici la Adresa PSD
Liderii partidelor din fosta coaliție au participat vineri seară la discuții la Palatul Cotroceni, însă întâlnirea nu a condus la un consens. S-a conturat o opoziție fermă din partea PNL de a susține necondiționat un guvern condus de PSD, o poziție care ar fi nemulțumit șeful statului. Ulterior, USR, prin vocea lui Radu Miruță, a revenit cu o declarație fermă, subliniind necesitatea continuării rotativei guvernamentale conform acordului inițial.
Radu Miruță, vicepremier din partea USR, a lansat un apel către liderii social-democrați, îndemnându-i să își păstreze calmul și să se orienteze către logică în detrimentul emoțiilor. Potrivit vicepremierului, logica rotativei implică o guvernare PNL-USR-UDMR, urmată de preluarea ștafetei de către PSD. Acesta din urmă ar avea astfel oportunitatea de a înțelege, pe deplin, greșelile comise atât față de cetățeni, cât și față de partenerii politici din fosta coaliție.
Critici la adresa propunerii PSD pentru stabilitate
Miruță contestă vehement argumentul PSD privind stabilitatea guvernamentală, considerând că propunerea social-democraților ar genera, de fapt, o instabilitate dublă. Vicepremierul USR sugerează că, înlăturând discursurile, singura explicație plauzibilă pentru determinarea PSD de a reveni rapid la controlul instituțiilor statului este o grabă nejustificată. Un alt aspect esențial ridicat de USR este cel al încrederii, subliniind importanța respectării acordurilor și a cuvântului dat de parteneri.
Într-o postare detaliată pe rețelele de socializare, Radu Miruță i-a adresat o replică directă PSD: ”nu vă supărați. Haideți să rămânem la logică, nu la nervi. Va citesc declarațiile si observ ca sunteți tot mai nervoși. Politica nu e pe nervi, ci pe argumente.” El a subliniat că, deși sunt de acord cu necesitatea unui guvern stabil, argumentul invocate de PSD susține propunerea USR, nu pe cea a social-democraților.
USR insistă pentru respectarea acordului de rotație
Potrivit vicepremierului USR, actuala configurație guvernamentală permite funcționarea administrației și desfășurarea de proiecte. Schimbarea ar implica, în cazul unei preluări a guvernării de către PSD, două mutări majore: plecarea miniștrilor actuali și revenirea acestora peste un an, generând astfel dublă instabilitate. Miruță a menționat că PSD a pierdut încrederea partenerilor prin încălcarea repetată a acordurilor, iar aceasta nu se cere, ci se recâștigă.
Soluția propusă de USR este o rotație care să înceapă cu actuala formulă (USR, PNL, UDMR), PSD preluând guvernarea ulterior. Această abordare ar asigura tranziția către un guvern stabil încă de luni. USR amintește PSD de avertismentele pe care le-a înaintat înainte de moțiunea de cenzură cu privire la riscul de a arunca țara într-o criză politică. Totodată, se subliniază că PSD, obținând aproximativ un sfert din voturile românilor, nu are un mandat de a conduce singur România, cu atât mai mult dat fiind că și cu o susținere mai mare nu a demonstrat capacitatea de a livra reformele promise.
Sursa: România TV



