Conform Libertatea: PSD recunoaște eroarea strategică în relația cu AUR
Formarea noului Guvern a intrat într-un blocaj definitiv, iar jocurile politice din Parlament au anulat toate scenariile vehiculate până acum. Într-o declarație surprinzătoare, Paul Stănescu, lider social-democrat, a anunțat că varianta de Executiv condusă de Adrian Veștea nu mai are nicio șansă de a obține votul necesar. Mai mult, Stănescu a recunoscut deschis că excluderea Alianței pentru Unirea Românilor (AUR) a fost o eroare strategică majoră a PSD.
Sorin Grindeanu, propunerea PSD pentru funcția de premier
Pe fondul eșecului negocierilor pentru o majoritate stabilă, PSD propune acum un nou nume pentru funcția de prim-ministru: Sorin Grindeanu. Această schimbare de direcție vine ca urmare a refuzurilor repetate ale altor lideri politici de a susține o formulă guvernamentală concertată cu partidul condus de George Simion. Paul Stănescu a criticat rigiditatea unora dintre actorii politici, accentuând necesitatea ca matematica parlamentară să primeze în fața barierelor ideologice.
„PSD a greșit când a zis că nu vrea cu AUR. Trebuie să avem un Guvern”, a declarat tranșant Paul Stănescu, semnalând deschiderea social-democraților către un dialog formal cu a doua cea mai mare forță politică din Parlament, în vederea deblocării crizei instituționale. În viziunea sa, eșecul iminent al actualei formule guvernamentale impune trecerea rapidă la o soluție de avarie, capabilă să adune voturile necesare. Sorin Grindeanu este considerat de Stănescu a deține experiența administrativă și politică necesară pentru a prelua conducerea Executivului într-un context volatil.
Guvernul desemnat Adrian Veștea a eşuat la votul din Parlament, nereușind să acumuleze majoritatea necesară pentru învestire. Adrian Veștea a părăsit clădirea Parlamentului înainte de finalizarea numărătorii oficiale, confirmându-și astfel înfrângerea. Premierul desemnat a declarat ulterior că forțează obținerea majorității parlamentare și anunță negocieri directe cu liderul AUR, George Simion. Veștea s-a prezentat drept „un om al dialogului”, subliniind că o discuție cu orice partid votat de români este obligatorie pentru a pune capăt haosului politic actual.
Sursa: Libertatea



