Conform Observator: PSD închide ușa negocierilor pentru un nou guvern
Partidul Social Democrat (PSD) a anunțat că nu mai înaintează o nouă propunere pentru formarea guvernului, invocând epuizarea spațiului de compromis și acuzații la adresa partenerilor liberali și USR de prelungire intenționată a crizei politice. Liderii PSD susțin că formațiunea lor a demonstrat constant o atitudine constructivă și a făcut concesii majore, inclusiv acceptarea unui prim-ministru dintr-un partid clasat sub PSD la alegeri, însă negocierile repetate și condițiile mereu schimbătoare i-au determinat să ia această decizie fermă.
„PSD nu va participa la o spirală nesfârșită a condițiilor ce se schimbă în permanență, apoi să fim continuu mințiți, stând la masă cu președintele României”, a declarat Sorin Grindeanu, președintele PSD, pe pagina sa de Facebook. Acesta a subliniat că partenerii liberali și USR urmăresc, în viziunea sa, doar amânarea unei decizii politice pentru a-și menține funcțiile și privilegiile, în timp ce România are nevoie de un guvern cu puteri depline pentru a ieși din impas.
Demersurile PSD pentru formarea unui guvern stabil
Potrivit declarațiilor lui Sorin Grindeanu, PSD a susținut de la bun început formarea unui guvern stabil și funcțional, având o poziție consecventă pe parcursul celor peste 50 de zile de negocieri. Chiar și așa, social-democrații au făcut, conform spuselor sale, concesii semnificative, considerând că acestea au mers până la limita acceptabilității pentru propriul electorat.
Discuțiile referitoare la „rotativa guvernamentală” au fost un punct central al tensiunilor, PSD considerând că PNL și-a exercitat deja partea sa rotativă la conducerea Guvernului, prin urmare nu există un argument de echitate pentru reluarea mecanismului de la început. „PSD nu acceptă să ofere doar voturile. Nu există guvernare fără asumarea responsabilității”, a precizat Grindeanu, accentuând că partidul său nu va susține formule în care alte formațiuni dețin controlul executiv, în timp ce PSD ar fi chemat doar să sprijine măsuri neadaptate impactului socio-economic.
Gata de guvernare: PSD pune o condiție
„PSD este pregătit să guverneze. Avem un program clar, un acord politic respectat și o majoritate stabilă”, a afirmat Sorin Grindeanu, adăugând că partenerii politici ar putea dori, în opinia sa, doar să guverneze încă două luni prin interimat. Social-democrații consideră că spațiul compromisului este epuizat și, dacă ceilalți parteneri nu doresc formula propusă, ar trebui să o comunice deschis.
Președintele PSD consideră că negocierea continuă „fără perspectivă” este dăunătoare. „PSD consideră că există soluții clare, constituționale. Ori există o majoritate care își asumă guvernarea, ori trebuie să acceptăm că actualul Parlament nu mai poate genera o formulă stabilă”, a explicat Grindeanu. El a mai adăugat că PSD nu poate cere noi concesii membrilor și votanților săi, fiindcă deja au fost făcute sacrificii importante. În acest context, PSD nu va mai înainta o altă propunere și le transmite liberalilor și celor din USR că nu se tem de votul cetățenilor, dar le atrage atenția asupra riscurilor prelungirii incertitudinii politice pentru România.
Sursa: Observator



