Conform Observator: Liderul liberal Ilie Bolojan a comentat desemnarea lui Adrian Veștea pentru funcția de prim-ministru, sugerând că această alegere ar fi vizat „punctul vulnerabil” din interiorul PNL. Premierul interimar a explicat că, deși relația instituțională dintre Guvern și Administrația Prezidențială a funcționat normal, numirea unui prim-vicepreședinte a fost un gest „care nu a respectat regulile de fair-play politic și a creat tensiuni în PNL”.
Bolojan, despre strategia prezidențială
Întrebat de ce președintele României ar fi preferat pe Adrian Veștea în detrimentul altor lideri liberali, precum Cătălin Predoiu, Bolojan a evitat un răspuns direct, dar a avansat ideea că s-ar fi vizat „veriga slabă” din partid. „Ca să spargi ceva, trebuie să identifici locul cel mai vulnerabil. Din păcate, asta este situația”, a declarat liderul liberal, la postul Digi 24.
Acesta a subliniat că discuțiile despre potențiali candidați la funcția de prim-ministru sunt normale într-un context politic, dar consideră că anumite decizii pot genera tensiuni interne. Bolojan a insistat că nu a existat un atac din partea președintelui, ci mai degrabă o acțiune care a accentuat o vulnerabilitate existentă în structura politică a PNL.
Relația cu administrația prezidențială
Premierul interimar a negat existența unor neînțelegeri cu președintele României, Nicușor Dan, și a subliniat că relația instituțională dintre Guvern și Administrația Prezidențială a funcționat pe coordonate de normalitate. Bolojan a explicat că a existat o colaborare corectă pe teme importante de politică externă, precum relația cu Comisia Europeană și domeniul apărării, fără blocaje în procesul de guvernare.
„Nu am spus că președintele României ne-a atacat”, a precizat Ilie Bolojan. El a reiterat că numirea unui prim-vicepreședinte a fost un gest perceput ca lipsit de fair-play politic intern, cauzând tensiuni în PNL, dar nu a afectat în mod fundamental colaborarea interinstituțională.
Bolojan a insistat că, în ciuda acestor divergențe apărute pe plan politic, colaborarea dintre Guvern și Administrația Prezidențială a rămas funcțională și orientată către interesele României. Deciziile politice din interiorul partidelor, chiar dacă generează dezbateri, nu trebuie să blocheze buna funcționare a mecanismelor statale. Astfel, deși există percepții diferite asupra anumitor momente politice, activitatea guvernamentală continuă pe obiectivele stabilite.
Sursa: Observator



