ULTIMA ORĂ
Simona Bucura-Oprescu, noua șefă a Organizației de Femei PSD Simona Bucura-Oprescu, deputat și fost ministru al Muncii în guvernele anterioare, a preluat, conform așteptărilor, conducerea Organizației de Femei a Partidului Social Democrat (OFSD) Dana Budeanu, cunoscută pentru comentariile sale publice, atrage atenția asupra unei posibile noi strategii economice și politice la nivel european, legată de industrie militară și de contextul geopolitic actual, în special cel referitor la conflictul din Ucraina Ilie Bolojan anunță reducerea deficitului bugetar, dar omite facilitățile fiscale pentru multinaționale Ministrul Finanțelor, Ilie Bolojan, a prezentat recent pe platforma de socializare Facebook date despre execuția bugetară a primelor cinci luni ale anului 2026, evidențiind o scădere semnificativă a deficitului bugetar Bogdan Ivan: Avem nevoie urgentă de un guvern stabil Ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, a declarat sâmbătă că instituția pe care o conduce nu dispune de resurse bugetare suficiente pentru a recompensa financiar angajații care s-au remarcat în misiuni de excepție Blocajul politic din România se adâncește, iar negocierile purtate de Președintele Klaus Iohannis cu liderii principalelor partide nu au deznodământ în privința formării unui nou Guvern Simona Bucura-Oprescu, noua șefă a Organizației de Femei PSD Simona Bucura-Oprescu, deputat și fost ministru al Muncii în guvernele anterioare, a preluat, conform așteptărilor, conducerea Organizației de Femei a Partidului Social Democrat (OFSD) Dana Budeanu, cunoscută pentru comentariile sale publice, atrage atenția asupra unei posibile noi strategii economice și politice la nivel european, legată de industrie militară și de contextul geopolitic actual, în special cel referitor la conflictul din Ucraina Ilie Bolojan anunță reducerea deficitului bugetar, dar omite facilitățile fiscale pentru multinaționale Ministrul Finanțelor, Ilie Bolojan, a prezentat recent pe platforma de socializare Facebook date despre execuția bugetară a primelor cinci luni ale anului 2026, evidențiind o scădere semnificativă a deficitului bugetar Bogdan Ivan: Avem nevoie urgentă de un guvern stabil Ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, a declarat sâmbătă că instituția pe care o conduce nu dispune de resurse bugetare suficiente pentru a recompensa financiar angajații care s-au remarcat în misiuni de excepție Blocajul politic din România se adâncește, iar negocierile purtate de Președintele Klaus Iohannis cu liderii principalelor partide nu au deznodământ în privința formării unui nou Guvern
AcasăAnalize › Liderii partidelor politice sunt așteptați vineri la Palatul Cotroceni pentru a-i prezenta președintelui Nicușor Dan o soluție pentru ieșirea din criza politică, după două încercări eșuate de formare a unui nou Executiv
Analize

Liderii partidelor politice sunt așteptați vineri la Palatul Cotroceni pentru a-i prezenta președintelui Nicușor Dan o soluție pentru ieșirea din criza politică, după două încercări eșuate de formare a unui nou Executiv

Conform Stiripesurse.ro: Liderii partidelor politice sunt așteptați vineri la Palatul Cotroceni pentru a-i prezenta președintelui Nicușor Dan o soluție pentru ieșirea din criza politică, după două încercări eșuate de formare a unui nou Executiv. Până în acest moment, singurul scenariu asupra căruia pare să existe un consens este formarea unui guvern minoritar cu orientare pro-occidentală. Însă, rămâne neclar dacă acesta va fi construit în jurul partidelor de dreapta sau în jurul PSD, mai ales că social-democrații și USR își mențin refuzul de a guverna împreună. De asemenea, șeful statului a reafirmat că AUR nu este un partid pro-occidental.

Cotroceniul așteaptă o majoritate pentru deblocarea crizei

După consultările oficiale din această săptămână, liderii principalelor formațiuni politice au continuat negocierile, urmând ca vineri să prezinte președintelui Nicușor Dan varianta pe care o consideră viabilă pentru formarea unui nou Guvern. Șeful statului a transmis că așteaptă din partea partidelor o majoritate parlamentară și o soluție asumată, astfel încât România să poată avea un Executiv învestit înainte de încheierea actualei sesiuni parlamentare, marți. Președintele a explicat că așteaptă ca partidele să vină cu o majoritate și că, după două luni, toți cetățenii pot aștepta de la partidele politice o propunere de majoritate. Din declarațiile publice, soluția care se preconizează este un guvern minoritar, susținut de o majoritate.

Două încercări eșuate au adâncit blocajul politic

Criza politică a început după demiterea Guvernului condus de ILIE BOLOJAN prin moțiune de cenzură, la începutul lunii mai, cu 281 de voturi, cel mai mare număr înregistrat vreodată pentru o astfel de procedură. Ulterior, președintele Nicușor Dan l-a desemnat pe EUGEN TOMAC pentru formarea unui guvern tehnocrat, însă acesta și-a depus mandatul înainte de votul din Parlament, constatând că nu dispune de o majoritate. A urmat desemnarea lui ADRIAN VEȘTEA, făcută fără consultarea conducerii PNL. Decizia a amplificat tensiunile politice, iar liberalii au convocat un Congres Extraordinar în care au reconfirmat mandatul lui ILIE BOLOJAN la conducerea partidului, precum și poziția de a nu forma o alianță cu PSD. PNL, USR și UDMR au refuzat să susțină Cabinetul VEȘTEA, în timp ce PSD și-a anunțat sprijinul. În încercarea de a obține voturile necesare, ADRIAN VEȘTEA a negociat inclusiv cu AUR. GEORGE Simion a condiționat susținerea formațiunii de o declarație a președintelui Nicușor Dan prin care AUR să nu mai fie calificat drept partid extremist. Declarația nu a fost făcută, iar Guvernul VEȘTEA a obținut doar 189 de voturi în Parlament, sub pragul de 233 necesar învestirii.

PSD și USR rămân pe poziții opuse

Deși negocierile au continuat, diferențele dintre principalele partide nu au fost depășite. PNL a propus un pact pentru susținerea unui guvern minoritar, fie în formula PNL-USR-UDMR, fie prin susținerea unui executiv monocolor PSD. PSD și USR resping însă colaborarea. Președintele USR, DOMINIC FRITZ, a declarat că „să lași PSD să guverneze singur acum ar fi o imensă greșeală”, precizând că partidul nu va susține revenirea PSD la putere după căderea Guvernului BOLOJAN. USR propune o formulă de rotație, cu un guvern PNL-USR-UDMR în prima etapă și un executiv PSD începând de anul viitor. De cealaltă parte, liderul PSD, SORIN GRINDEANU, a criticat „exhibiționismul moral al unora” și a transmis că PSD nu susține o formulă PNL-USR-UDMR. GRINDEANU acuză că „unele partide nu au vrut nicio clipă să lase din brațe funcțiile și privilegiile” și le transmite celor de la USR că se poate și fără ei. Președintele UDMR, KELEMEN HUNOR, consideră că există trei variante de guvernare: PNL-USR-UDMR, un executiv monocolor PSD sau o formulă PSD-PNL-UDMR, cu o majoritate restrânsă. În opinia sa, diferențele dintre partide trebuie depășite deoarece „nu putem să închidem țara”. Până în prezent, singurul nume propus oficial pentru funcția de premier este cel al lui SORIN GRINDEANU, iar Nicușor Dan a anunțat că nu va desemna un nou candidat înainte de a exista o majoritate clară.

Presiunea economică grăbește formarea Guvernului

Președintele a atras atenția că România are nevoie urgent de un Executiv cu puteri depline, atât din cauza termenelor legate de fondurile din PNRR, cât și pentru că sesiunea parlamentară se încheie marți. Șeful statului a declarat joi că este important să avem un guvern cât mai repede, din cauza mizei până la 31 august a banilor din PNRR, și, pentru că parlamentarii intră în vacanță marți, ar fi bine să avem un guvern până atunci. România este presată să reducă deficitul bugetar și să îndeplinească reformele asumate pentru a putea accesa aproximativ 11 miliarde de euro din fondurile europene. Agențiile de rating urmăresc evoluția situației politice, existând temeri că prelungirea blocajului ar putea afecta ratingul de țară. Analiștii avertizează că, în lipsa unui acord până la finalul lunii iunie, Guvernul interimar condus de ILIE BOLOJAN ar putea rămâne în funcție până în toamnă. Potrivit lui CRISTIAN PÎRVULESCU de la Universitatea Națională de Studii Politice și Administrație Publică din București, România se află la începutul unei crize constituționale, iar unii dintre actualii miniștri nu ar mai putea rămâne în funcție, având în vedere că mandatul unui guvern interimar nu ar trebui să depășească 45 de zile.

Sursa: Stiripesurse.ro