ULTIMA ORĂ
Simona Bucura-Oprescu, noua șefă a Organizației de Femei PSD Simona Bucura-Oprescu, deputat și fost ministru al Muncii în guvernele anterioare, a preluat, conform așteptărilor, conducerea Organizației de Femei a Partidului Social Democrat (OFSD) Dana Budeanu, cunoscută pentru comentariile sale publice, atrage atenția asupra unei posibile noi strategii economice și politice la nivel european, legată de industrie militară și de contextul geopolitic actual, în special cel referitor la conflictul din Ucraina Ilie Bolojan anunță reducerea deficitului bugetar, dar omite facilitățile fiscale pentru multinaționale Ministrul Finanțelor, Ilie Bolojan, a prezentat recent pe platforma de socializare Facebook date despre execuția bugetară a primelor cinci luni ale anului 2026, evidențiind o scădere semnificativă a deficitului bugetar Bogdan Ivan: Avem nevoie urgentă de un guvern stabil Ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, a declarat sâmbătă că instituția pe care o conduce nu dispune de resurse bugetare suficiente pentru a recompensa financiar angajații care s-au remarcat în misiuni de excepție Blocajul politic din România se adâncește, iar negocierile purtate de Președintele Klaus Iohannis cu liderii principalelor partide nu au deznodământ în privința formării unui nou Guvern Simona Bucura-Oprescu, noua șefă a Organizației de Femei PSD Simona Bucura-Oprescu, deputat și fost ministru al Muncii în guvernele anterioare, a preluat, conform așteptărilor, conducerea Organizației de Femei a Partidului Social Democrat (OFSD) Dana Budeanu, cunoscută pentru comentariile sale publice, atrage atenția asupra unei posibile noi strategii economice și politice la nivel european, legată de industrie militară și de contextul geopolitic actual, în special cel referitor la conflictul din Ucraina Ilie Bolojan anunță reducerea deficitului bugetar, dar omite facilitățile fiscale pentru multinaționale Ministrul Finanțelor, Ilie Bolojan, a prezentat recent pe platforma de socializare Facebook date despre execuția bugetară a primelor cinci luni ale anului 2026, evidențiind o scădere semnificativă a deficitului bugetar Bogdan Ivan: Avem nevoie urgentă de un guvern stabil Ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, a declarat sâmbătă că instituția pe care o conduce nu dispune de resurse bugetare suficiente pentru a recompensa financiar angajații care s-au remarcat în misiuni de excepție Blocajul politic din România se adâncește, iar negocierile purtate de Președintele Klaus Iohannis cu liderii principalelor partide nu au deznodământ în privința formării unui nou Guvern
AcasăDiverse › Greenfield: Cer refacerea drumului prin Pădurea Băneasa!
Diverse

Greenfield: Cer refacerea drumului prin Pădurea Băneasa!

Conform Buletin.de: Federația Greenfield a purtat discuții cu viceprimarul Sectorului 1, Daniela Stanciu, pe 22 iunie 2026, abordând necesitatea redeschiderii drumului forestier Vadul Moldovei, care traversează Pădurea Băneasa. Principala miză o reprezintă rezolvarea problemelor de mobilitate cu care se confruntă locuitorii, o soluție considerată de Federație ca fiind unică.

Întârzieri la școala din Greenfield și impactul asupra profesorilor

Pe lângă problema accesului rutier, întâlnirea a vizat și întârzierile în construcția școlii din cartierul rezidențial Greenfield. Lucrările, demarate în 2024, aveau termen de finalizare 31 august 2026, estimare recunoscută ca nerealistă de către Daniela Stanciu. Reprezentanții Federației subliniază că, până la darea în folosință a unității de învățământ, redeschiderea drumului Vadul Moldovei este esențială. Există un risc major ca profesorii să refuze să vină la postul lor din cauza traficului îngreunat, a avertizat directorul Avenor College.

Federația alocă deja sume semnificative pentru transportul cadrelor didactice și al elevilor, tocmai din cauza dificultăților de acces. „Fără acces rezolvat până în 2027, riscăm să avem o clădire nouă și goală din cauza lipsei profesorilor”, a transmis Cătălin Diaconescu, președintele Federației. Se pare că Romsilva ar fi dispusă să cedeze Primăriei Sectorului 1 administrarea drumurilor forestiere și a Pădurii Băneasa în totalitate.

Contractul cu Romsilva, reziliat, dar accesul continuă

La începutul lunii aprilie, Regia Națională a Pădurilor (Romsilva) a denunțat unilateral contractul care permitea celor aproximativ 6.000 de locuitori ai cartierului Greenfield să circule prin Pădurea Băneasa. Perioada de preaviz de 60 de zile s-a încheiat pe 2 iunie 2026, făcând accesul ilegal. Cu toate acestea, locuitorii continuă să folosească drumul forestier, argumentând că au contestat în instanță rezilierea contractului, considerând că acesta rămâne valabil până la o decizie definitivă.

Cătălin Diaconescu a susținut că documentul reziliat este „valabil și aflat în deplină legalitate”, subliniind că restricționarea accesului ridică „serioase preocupări privind siguranța publică și respectarea drepturilor cetățenilor”. În ciuda acestor afirmații, Romsilva intenționează să monteze o barieră proprie dacă traficul auto prin pădure nu încetează.

Un nou drum de acces, finanțat de dezvoltatorul imobiliar

În vederea fluidizării traficului și a descongestionării accesului către Greenfield, primarul Sectorului 1, George Tuță, a anunțat, la mijlocul lunii iunie, semnarea autorizației pentru construirea unui nou drum. Această inițiativă urmărește să ofere două căi de acces, eliminând dependența de Pădurea Băneasa. Autoritățile recunosc deciziile greșite din trecut, când s-au acordat autorizații de construire fără infrastructura necesară.

Primarul a afirmat că nu va mai aproba noi construcții în Greenfield până la finalizarea celor trei căi de acces. Drumul de acces 2, cu o lungime de 217 metri, va cuprinde carosabil de 7 metri lățime, trotuare pe ambele sensuri și o trecere peste calea ferată, conectând Aleea Teișani de strada Horia, Cloșca și Crișan. Finanțarea integrală a acestui nou drum va fi asigurată de dezvoltatorul imobiliar.

Sursa: Buletin.de