Conform Stiripesurse.ro: Călin Georgescu a criticat-o vehement pe Anca Alexandrescu, moderatoarea emisiunii de la Realitatea Plus, în direct, după ce aceasta a admis că l-a susținut pe Adrian Veștea în criza politică, invocând dorința de a-l bloca pe Ilie Bolojan.
Georgescu, reacție fermă în timpul interviului
Schimbul de replici a avut loc în cadrul unui interviu în care Călin Georgescu era invitat la emisiunea Ancăi Alexandrescu. Moderatoarea se afla deja sub presiunea unei părți a curentului suveranist, fiind criticată în spațiul public și pe rețelele sociale pentru susținerea unor variante politice considerate inacceptabile de către nucleul dur al taberei lui Georgescu.
În timpul discuției, Anca Alexandrescu a recunoscut deschis că l-a susținut pe Adrian Veștea, desemnat să formeze guvernul în criza guvernamentală. Ea a explicat că rațiunea din spatele acestei acțiuni a fost blocarea influenței lui Ilie Bolojan. „Da, eu l-am susținut pe Veștea”, a declarat Alexandrescu.
Replica lui Călin Georgescu a fost promptă și directă: „Da, ați greșit complet.” Anca Alexandrescu a insistat, afirmând că își asumă public poziția: „Și am să explic de ce: ca să scăpăm de Bolojan.”
Afirmații acide despre opțiunile politice
Georgescu a respins ferm argumentul moderatoarei, continuând să critice logica din spatele susținerii lui Adrian Veștea. „Este o judecată total greșită. Nu mai repetați chestia asta. O repetați greșit”, a subliniat Călin Georgescu, interevenind vehement în discursul Ancăi Alexandrescu.
Invitatul a susținut că Adrian Veștea nu reprezintă o alternativă reală la Ilie Bolojan, ci mai degrabă o continuare a aceleiași direcții politice și economice. „Este aceeași mărie cu altă pălărie. Nu este nicio diferență”, a afirmat Georgescu.
El a continuat prin a cataloga această direcție politică drept „antiromânească”. „Bolojan este doar tiparul antiromânesc. Ceilalți doi care au urmat sunt pe aceeași poziție”, a declarat Georgescu. Când moderatoarea a solicitat clarificări, întrebând dacă se referă la Eugen Tomac și Adrian Veștea, Georgescu a confirmat, spunând: „Au mai fost alții? La ei mă refer.” Declarațiile sale sugerează o profundă neîncredere în alegerile politice făcute de anumite figuri din tabăra suveranistă, dar și o critică directă la adresa celor percepuți ca fiind parte a aceluiași sistem politic desuet.
Sursa: Stiripesurse.ro



