Conform Libertatea: AUR anuntă boicotarea votului pentru Guvernul Veștea, liberalii contestă nominalizările
Partidul Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a anunțat, prin vocea liderului senatorilor săi, Petrișor Peiu, că cel mai probabil nu va participa la votul de învestitură pentru Guvernul condus de Adrian Veștea. Anunțul vine în contextul unor presiuni asupra formațiunii, pe care le susține liderul, pentru a vota Executivul.
Peiu a declarat că formațiunea sa nu are ce câștiga, dimpotrivă, are ce pierde prin susținerea acestui guvern. „Nu există nicio siguranță și nu poți obliga un parlamentar să nu facă ceva. Partidul AUR nu are ce câștiga de pe urma votării acestui guvern, avem ce pierde”, a afirmat Peiu,
Totodată, liberalul Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj, a criticat dur atitudinea PNL, acuzând partidul de inconsecvență și de lipsă de acțiune în favoarea țării. „Ţara are nevoie de guvern. PNL mai are nevoie şi de memorie şi de oameni de stat”, a transmis Tișe pe pagina sa de Facebook, subliniind că țara nu mai poate aștepta și că interesul național ar trebui să fie prioritar.
Audieri începute la Parlament pentru miniștrii propuși
În cursul zilei de luni, 22 iunie 2026, au început audierile miniștrilor propuși în comisiile de specialitate din Parlament. Primii care și-au prezentat programele și au răspuns întrebărilor au fost social-democrații Florin Barbu (propus la Agricultură), Romeo Lungu (nominalizat la Dezvoltare) și Bogdan Ivan (desemnat la Energie). Fiecare audiere are alocată o oră și jumătate.
Lista completă a propunerilor pentru Guvernul Veștea include nume precum Marian Neacșu (PSD) pentru vicepremier și ministru de Interne, Sorin Cîmpeanu (PNL) pentru Apărare, Ionuț Vulpescu (PSD) pentru Cultură și Alexandru Nazare (independent) pentru Finanțe. Adrian Veștea (PNL) este propus pentru funcția de prim-ministru.
PNL contestă includerea numelui partidului pe lista miniștrilor
Birourile Permanente Reunite ale Camerei Deputaților și Senatului au fost convocate luni dimineață pentru a stabili calendarul învestirii Guvernului Veștea. Ședința a fost suspendată la scurt timp după începere, la cererea membrilor PNL, din cauza includerii nominale a „PNL” în dreptul prim-ministrului desemnat.
PNL susține că această mențiune este falsă și abuzivă, întrucât partidul nu a girat și nu a nominalizat niciun membru pentru Guvernul propus de Adrian Veștea și a decis să treacă în opoziție. Liberalii invocă decizii ale Curții Constituționale privind neconstituționalitatea procedurilor de învestire a guvernului în astfel de condiții. AUR s-a abținut de la vot, iar USR a votat împotrivă, ceea ce a condus la suspendarea ședinței.
Votul de învestitură, programat pentru ora 21:30
În urma discuțiilor și a contestărilor, s-a stabilit ca audierile miniștrilor să se desfășoare între orele 12:00 și 21:00. Votul în plenul Parlamentului pentru învestirea Guvernului Veștea este programat pentru ora 21:30. Pentru a fi învestit, noul Cabinet are nevoie de votul a cel puțin 233 de parlamentari.
Programul de guvernare propus de Adrian Veștea vizează finalizarea și implementarea PNRR, reducerea deficitului bugetar, utilizarea fondurilor din programul SAFE pentru Armată, aderarea la OCDE, reorganizarea ANAF și a Vămii, precum și reforme în administrația locală și companiile de stat. De asemenea, se anunță măsuri pentru stimularea natalității, investiții în infrastructură și diversificarea mixului energetic.
România se află într-o criză politică de la data de 20 aprilie 2026, momentul retragerii sprijinului politic pentru guvernul anterior. După mai multe runde de consultări și nominalizări eșuate, inclusiv cea a lui Eugen Tomac, Adrian Veștea a fost desemnat premier.
Sursa: Libertatea



